London Marathon 2017 rezultate, ori și câștigători, deoarece Mary Keitany bate singurul record mondial feminin

Alte Sporturi

Horoscopul Tău Pentru Mâine

Alergătorii kenieni au dominat maratonul din Londra, Daniel Wanjiru și Mary Keitany câștigând cursele de elită masculine și, respectiv, feminine.

Keitany a stabilit un nou record mondial exclusiv pentru femei în acest proces, trecând linia de sosire în 2:17:01, cel mai rapid timp de când bărbații și femeile au început să concureze separat.

Între timp, Wanjiru a câștigat primul său maraton din Londra, menținând concurența favorită copleșitoare pentru victorie, Kenenisa Bekele.

În cursa pentru scaunul cu rotile masculin, David Weir a stabilit un record de șapte victorii la maratonul Londrei.

Paralimpianul câștigător de mai multe medalii, în vârstă de 37 de ani, a trecut de recordul de șase victorii al lui Tanni Gray-Thompson, în timp ce a luat titlul chiar pe linia din Marcel Hug din Elveția.

El a trecut linia de sosire într-un timp de 1 oră 31 minute 6 secunde, doar la o zi după ce s-a răzgândit, cursa fiind ultima sa.

Susan Boyle și Michael Ball

În cursa pentru scaune cu rotile pentru femei, Manuela Schar a câștigat prima sa victorie la Londra.

Vedeți lista completă a rezultatelor de mai jos ...

LIVE: Urmăriți toată acțiunea London Marathon pe blogul nostru live

Daniel Wanjiru, din Kenya, sărbătorește câștigarea primului său maraton la Londra (Imagine: REUTERS)

Mary Keitany, de la Kemnya, câștigă al treilea al său maraton la Londra (Imagine: PA)

David Weir a stabilit un record al celor șapte victorii ale maratonului din Londra (Imagine: REUTERS)

Elvețiana Manuela Schar câștigă primul ei maraton la Londra (Imagine: Getty Images Europe)

Elita bărbaților

Daniel Wanjiru a câștigat primul său titlu de maraton la Londra duminică după ce a venit acasă într-un timp de 2 ore 5 minute 48 secunde.

Kenyanul a câștigat cursa cu doar cinci secunde înaintea favoritului său copleșitor pentru victorie, Kenenisa Bekele.

Bekele deține recordurile mondiale de 5.000 de metri și 10.000 de metri, precum și opt titluri olimpice și mondiale.

El a urmărit victoria și a depășit recordul lui Dennis Kimetto de 2:02:57 - stabilit la Berlin în 2014 - după ce a cerut organizatorilor de curse pentru stimulatoare cardiace să-l aducă la jumătatea drumului în jurul orei 61:30 - pe ritmul recordului mondial.

semnificația numărului 66

Dar Wanjiru a făcut în mod strălucit să-l rețină pe Bekele pentru a-și lua acasă primul titlu la Londra și cea mai mare victorie din cariera sa .

10. Michael Shelley (AUS) - 2:11:38

Pentru rezultate complete, consultați Pagina oficială a rezultatelor London Marathon aici.

Elita femeilor

Kenyanul Mary Keitany a câștigat al treilea Maraton la Londra și, în acest sens, a doborât un record mondial.

A trecut linia în 2 ore 17 minute 1 secundă pentru a lua cel mai rapid timp de când bărbații și femeile au început să concureze maratonuri separat.

Keitany l-a învins pe Tirunesh Dibaba din Etiopia, care a terminat pe locul al doilea, după ce Dibaba a început să se zbată pe Embankment, oprindu-se chiar la un moment dat, în timp ce părea să-și strângă stomacul.

aplicația Fantasy Premier League 2016/17

Alyson Dixon a fost primul alergător britanic de-a lungul liniei, terminând pe locul 12 în locul în echipa GB pentru Campionatele Mondiale de vară, în timp ce Jo Pavey, de cinci ori, a renunțat după 16 mile.

Mary Jepkosgei Keitany, din Kenya, sărbătorește (Imagine: REUTERS)

Scaun cu rotile pentru bărbați

David Weir a câștigat un al șaptelea titlu record la London Marathon în cursa pentru scaunul cu rotile masculin.

În vârstă de 37 de ani, a obținut victoria duminică într-o oră, 31 de minute și șase secunde după un sprint, pentru a-l învinge pe campionul în exercițiu Marcel Hug cu doar o secundă.

Rafael Botello Jimenez a fost al treilea după un final dramatic la The Mall, când Weir a depășit șase victorii ale lui Tanni Gray-Thompson.

De șase ori campion paralimpic, Weir a sugerat că era gata să amâne retragerea pentru a continua să se concentreze pe cursele rutiere, după ce s-a îndepărtat de echipa GB după dezamăgirile paralimpice de anul trecut.

Weir trece linia pentru cel de-al șaptelea titlu de maraton la Londra (Imagine: REUTERS)

Scaun cu rotile pentru femei

În cursa pentru scaunul cu rotile feminin, sportiva elvețiană Manuela Schar a luat primul titlu de maraton la Londra, trecând linia într-un timp de 1 oră 39 minute 57 secunde înaintea sportivilor americani Amanda McGrory și Susannah Sacroni.

Manuela Schar câștigă maratonul de elită pentru scaune cu rotile pentru femei (Imagine: AFP)