Nominații BBC SPOTY 2018 au fost dezvăluiți pentru Personalitatea sportivă a anului

Horoscopul Tău Pentru Mâine

Personalitatea sportivă a anului a BBC este unul dintre cele mai așteptate evenimente din calendarul sportiv.

Sportivi și femei din toate disciplinele se reunesc pentru a sărbători toate realizările legate de sportul britanic de-a lungul anului 2018.

la ce ora se inchid sectiile de votare

Mo Farah este campionul actual, dar va fi un nou nume pe trofeu când câștigătorul va fi anunțat mai târziu în această seară.

Lista scurtă tocmai a fost dezvăluită, Harry Kane fiind lider alături de câștigătorul Turului Franței Geraint Thomas și campionul mondial de Formula 1 Lewis Hamilton.

Li se alătură sprinterul Dina Asher-Smith, scheletul Lizzy Yarnold și cricketerul James Anderson - dar nu este loc pentru Tyson Fury.

Boxerul este o omisiune surprinzătoare, fiind înapoi în 3/1, făcându-l unul dintre favoritele cu casele de pariuri pentru a lua acasă premiul.

Iată toți concurenții care aleargă pentru a ridica trofeul.

Harry Kane - 15/8

Kane a fost jucătorul remarcabil al Angliei la Cupa Mondială de vară (Imagine: Reuters)

O sursă consistentă de goluri pentru clubul Tottenham Hotspur, atacantul Harry Kane a avut un 2018 de neuitat.

Kane a finalizat încă un sezon stelar în Premier League, marcând 30 de goluri, cu alte 11 greve în competițiile de cupă.

Apoi a venit Cupa Mondială, cea mai măreață etapă din tot fotbalul, iar Kane nu a dezamăgit. El a fost una dintre figurile de frunte în cel mai bun turneu de peste mări din Anglia din Italia 90, deoarece cei trei lei au ajuns în semifinale.

Turneul a fost, de asemenea, cadrul pentru prima victorie a Angliei la loviturile de pedeapsă din istoria Cupei Mondiale, dar Kane își va aminti cel mai mult timpul petrecut în Rusia, fiind primul jucător din Anglia care a câștigat Cizma de Aur de la Gary Lineker la Mexic 86.

semnificația numărului de înger 1211

Geraint Thomas - 9/4

Thomas a devenit doar al treilea britanic care a câștigat Turul Franței (Imagine: AFP)

Vrăjitorul galez al echipei Sky, Geraint Thomas, a avut un an de reținut în urma victoriei sale în Turul Franței în timpul verii.

A devenit doar al treilea britanic care a câștigat Turul, după succesele lui Bradley Wiggins și Chris Froome din ultimii ani.

În plus față de Tur, Thomas a obținut primul loc la cronometrul de la Campionatele Naționale de Drumuri de la începutul acestui an pentru a acoperi cel mai faimos an din carieră.

Lewis Hamilton - 10/3

Hamilton a câștigat anul acesta cel de-al cincilea titlu mondial (Imagine: James Moy Photography / PA Images)

Considerat pe scară largă drept unul dintre cei mai buni piloți de Formula 1 din istorie, Lewis Hamilton a finalizat încă un an sterlin cu un al cincilea titlu mondial.

Hamilton a câștigat victoria în 11 Grand Prix-uri în drumul său către titlu, în timp ce el înlătura provocarea lui Sebastian Vettel.

Tânărul de 33 de ani va căuta să adauge gongul Personalității sportive a anului la celelalte premii individuale pe care le-a obținut în ultimele 12 luni: Trofeul Hawthorn Memorial, pe care l-a câștigat pentru a 8-a oară, și FIA Pirelli Pole Position Award, pe care l-a revendicat pentru a patra oară.

Dina Asher-Smith - 12/1

Asher-Smith este cea mai probabilă femeie care a câștigat premiul (Imagine: Getty Images Europe)

Sprinterul britanic Dina Asher-Smith a început fulgerător în tânăra ei carieră de atletism, capturând numeroase medalii pe scena națională și internațională.

Asher-Smith a capturat medalii de aur la ștafeta 4x100m la Jocurile Commonwealth-ului și la ștafeta 100m, 200m și 4x100m la Campionatele Europene de la Berlin, precum și a terminat anul ca cea mai rapidă femeie de peste 100m și cea mai rapidă peste 200m

De asemenea, ea a câștigat recent gongul BT Sport Action Woman of the Year.

Lizzy Yarnold - 33/1

Lizzy Yarnold este un outsider pentru premiul cel mai mare (Imagine: Getty Images AsiaPac)

Lizzy Yarnold și-a încheiat cariera remarcabilă de schelet atunci când a câștigat aurul olimpic de iarnă la Pyeongchang în februarie.

Yarnold este cea mai în vârstă persoană care a câștigat vreodată aur schelet, apărând coroana pe care a câștigat-o cu patru ani în urmă la Sochi.

Tânăra de 30 de ani s-a luptat cu rănile și bolile pentru a câștiga coroana într-o manieră dramatică, stabilind un palmares în cursa finală.

plan de dietă de 10 săptămâni pentru cei care mănâncă secret

De atunci și-a anunțat retragerea din sport, încheind o carieră magnifică pe gheață.

James Anderson - 80/1

Anderson este o includere surpriză pe lista scurtă (Imagine: REUTERS)

Starul din Anglia, James Anderson, a devenit cel mai de succes bowler rapid din testul de cricket la începutul acestui an.

Seamer-ul l-a depășit pe Glenn McGrath când a luat 564th wicket de testare împotriva Indiei la Oval.

Tânărul de 36 de ani din Burnley a fost un pilon al Angliei de peste un deceniu și nu dă semne de încetinire.

El i-a ajutat să câștige seriile de teste asupra Indiei și Sri Lanka, în timp ce reveneau după o înfrângere dezamăgitoare a Ashes în iarna trecută.

Citeste mai mult

Personalitatea sportivă a anului 2018 a BBC
Thomas a încoronat câștigătorul SPOTY Vorbire mai simplă & scurt; scurtat & apos; de Balding Hamilton a criticat comentariul „mahalalelor” Fanii fumegează pe măsură ce Fury a ieșit din finaliste