Lista scurtă a nominalizărilor Ballon d'Or 2018, pe măsură ce sunt dezvăluite 30 de candidați

Fotbal

Horoscopul Tău Pentru Mâine

În septembrie, FIFA a înmânat „Cele mai bune & apos; premiu pentru cel mai bun fotbalist masculin, acordându-l mijlocașului Real Madrid și Croației Luka Modric.

Dar, din 1956, cel mai mare premiu individual a fost întotdeauna Ballon d & apos; Or.

Dominat în ultimul deceniu de Lionel Messi și Cristiano Ronaldo - duetul câștigând toate cele 10 din ultimele premii - Balul de Aur este din nou oferit la Paris pe 3 decembrie.

Lista scurtă de 30 de oameni pentru premiu este anunțată luni pe tot parcursul zilei.

Câștigată pentru prima dată de Sir Stanley Matthews, lista este alcătuită de redacția publicației franceze France Football, câștigătorul fiind votat de jurnaliști din întreaga lume, cu un reprezentant pe națiune.

Cel pe care îl vor toți (Imagine: Reuters)

Jucătorii, managerii și jurnaliștii care sunt aleși pentru a vota pentru premiu alocă cinci, trei și un punct pentru trei jucători nominalizați, iar jucătorul cu cel mai mare număr de puncte câștigă.

Iată lista completă a candidaților ...

Lista completă de 30 de oameni

GARETH BALE (Real Madrid)

Internaționalul din Țara Galilor a înscris o dublă uimitoare în finala Ligii Campionilor, deoarece Real Madrid a obținut trei victorii succesive în Cupa Europei.

SERGIO AGUERO (Manchester City)

Atacantul argentinian Aguero a înscris pentru echipa lui Pep Guardiola, în timp ce au câștigat Premier League și Cupa Ligii în ultimul mandat, însumând 30 de goluri în 39 de meciuri. A adăugat opt ​​în 11 până acum în acest sezon.

As Manchester City, Sergio Aguero (Imagine: PA Wire)

ALISSON BECKER (Liverpool)

Brazilia nr. 1 a ajuns în sferturile de finală ale Cupei Mondiale și în semifinalele Ligii Campionilor cu Roma, înainte de a finaliza un transfer de 67 de milioane de lire sterline la Liverpool în vară.

KARIM BENZEMA (Real Madrid)

Atacantul de 30 de ani a fost din nou un om cheie în succesul Real Madrid la ultimul mandat, marcând 12 și asistând 11 în cele 47 de jocuri ale sale.

EDINSON CAVANI (Paris Saint-Germain)

Uruguaianul a marcat de 40 de ori în 48 de jocuri pentru campionii Franței pe drumul spre dominația internă, în timp ce a impresionat și la Cupa Mondială, La Celeste ajungând în ultimele opt. Alte șase goluri în opt jocuri pentru PSG până acum în acest mandat.

Cavani are un record extrem de impresionant în Franța (Imagine: Mark Robinson)

Thibaut Courtois (Real Madrid)

neil vin strict dansând

Internaționalul belgian a câștigat Mănușa de Aur la Cupa Mondială după ce a jucat în timpul alergării Belgiei la medalia de bronz.

CRISTIANO RONALDO (Juventus)

Golgheter record din toate timpurile Real Madrid și deținătorul de balon de anul trecut sau titular, Ronaldo a câștigat a cincea coroană a Ligii Campionilor în 2018, înainte de a părăsi Los Blancos cu o mutare de 89 de milioane de lire sterline la Juventus.

În vârstă de 33 de ani, a marcat patru goluri și a înregistrat până acum cinci pase decisive în nouă meciuri pentru bianconeri.

Actualul deținător și de cinci ori câștigător a părăsit Real Madrid la Juventus vara trecută (Imagine: REUTERS)

KEVIN DE BRUYNE (Manchester City)

Belgianul a strălucit în timpul Cupei Mondiale, după un sezon remarcabil pentru Manchester City, jucând rolul în care au atins 100 de puncte în Premier League.

ROBERTO FIRMINO (Liverpool)

Internaționalul brazilian Firmino s-a aflat în centrul turneului excelent al Liverpool până în finala Ligii Campionilor din sezonul trecut.

În 2017-18 a marcat 27 de goluri și a înregistrat 17 pase decisive pentru roșii în 54 de meciuri - o revenire excelentă.

DIEGO GODIN (Atletico Madrid)

Fundașul fără sens continuă să-l însușească pe Diego Simeone din partea Atletico Madrid și i-a condus la succesul Ligii Europa.

De asemenea, a condus Uruguayul în sferturile de finală ale Cupei Mondiale, pierzând în cele din urmă în fața câștigătorilor Franța.

Diego Godin, genialul fundaș al Atletico Madrid (Imagine: Michael Steele)

ANTOINE GRIEZMANN (Atletico Madrid)

Simeone spune că francezul a fost cel mai bun jucător din lume oriunde în ultimele 12 luni, iar Griezmann își poate arăta medaliile pentru Europa League și Cupa Mondială.

S-a bagat de 29 de ori pentru Atleti în sezonul trecut și s-a înscris patru în timpul Cupei Mondiale - inclusiv penalizarea „go forward” în finală.

EDEN HAZARD (Chelsea)

A comandat Belgia pe locul al treilea la Cupa Mondială și a primit Mingea de Argint ca al doilea cel mai bun jucător al competiției, fiind excelent de-a lungul; afișarea sa în sfertul de finală vs Brazilia a fost, fără îndoială, cea mai bună afișare individuală din Rusia.

A marcat de 17 ori pentru Chelsea în sezonul trecut și a început din nou în acest mandat, cu opt în 10.

Hazard a avut un 2018 splendid (Imagine: REUTERS)

ISCO (Real Madrid)

Producătorul spaniol a jucat în timpul ultimului succes al Ligii Campionilor Real Madrid și a devenit integral atât pentru club, cât și pentru țară în ultimele 12 luni.

HARRY KANE (Tottenham Hotspur)

Cel mai bun golgheter al Cupei Mondiale, Kane s-a bagat de șase ori la finală pentru a lua Cizma de Aur.

Acest lucru a venit în spatele a 41 de goluri în 48 de jocuri pentru Spurs în sezonul trecut. Este cel mai bun număr 9 al lumii?

N’GOLO KANTE (Chelsea)

Pur și simplu, dacă N & Golo Kante nu a jucat pentru Franța la finala Cupei Mondiale, este dificil să ne imaginăm că vor câștiga totul.

Mijlocașul Chelsea a fost de obicei aici, acolo și peste tot în întreaga competiție și a fost un motiv major pentru succesul lor - în ciuda unei finale dezamăgitoare, unde a fost înlocuit devreme.

N & Gos Kante pozează cu trofeul Cupei Mondiale (Imagine: Getty Images)

HUGO LLORIS (Tottenham)

Portarul a comandat Franța la Cupa Mondială în vară. El rămâne și unul dintre cei mai buni din Premier League.

MARIO MANDZUKIC (Juventus)

Atacantul croat a condus succesul la titlul Juvei în sezonul trecut, înainte de a-și îndruma țara în finala Cupei Mondiale.

SADIO MANE (Liverpool)

Mane s-a bucurat de o altă campanie impresionantă cu Liverpool ultima dată, marcând goluri cheie în cursa finalului Ligii Campionilor.

Sadio Mane în acțiune (Imagine: Getty Images)

MARCELO (Real Madrid)

Brazilianul a fost o figură cheie în dominația fotbalului european de la Real Madrid și a impresionat în finala împotriva Liverpool de la Kiev.

KYLIAN MBAPPE (PSG)

Cel mai bun talent tânăr din lume acum. Mbappe a fost superb în Rusia și a câștigat premiul Tânăr jucător al turneului după ce a marcat în finală.

Mbappe sărbătorește (Imagine: REUTERS)

LIONEL MESSI (Barcelona)

Considerat pe scară largă că a avut un an în jos, dar Messi a fost magic în comparație cu restul.

Un uimitor 45 de goluri în toate competițiile pentru clubul său, Messi a adus o Argentina fără speranță în fazele eliminatorii ale Cupei Mondiale, inclusiv un gol iconic împotriva Nigeriei.

Carlos Soler îl abordează pe Lionel Messi (Imagine: Getty Images)

LUKA MODRIC (Real Madrid)

Micul maestr a luat deja Premiul pentru cei mai buni bărbați FIFA, poate câștiga acum mai prestigiosul Ballon d Sau?

Croația l-a inspirat pe Los Blancos la un al treilea triumf consecutiv în Liga Campionilor, pe lângă munca sa neobosită din Rusia de a trage Croația în finală.

NEYMAR (Paris Saint-Germain)

Un an distrus de accidentare în ceea ce privește succesul clubului, cu ceva mai puțin decât Liga Campionilor văzută ca o dezamăgire.

Nu a reușit să prindă viață la Cupa Mondială, acordând o importanță și mai mare acestui sezon alături de PSG - anul viitor ar putea fi timpul său.

Neymar are un rival la propriul său club pentru a fi cel mai bun (Imagine: AFP)

JAN OBLAK (Atletico de Madrid)

Cel mai bun portar din lume? Destul de posibil.

Un monstru între bastoane și un adevărat lider sub Diego Simeone cu Atleti.

PAUL POGBA (Manchester United)

A înflorit împreună cu țara sa la Cupa Mondială, ajutând Franța să își ridice al doilea titlu mondial.

Însă forma clubului a fost o altă chestiune, ceea ce înseamnă că până când Pogba nu își inspiră clubul în ultimele etape ale Ligii Campionilor, el va rămâne mereu scurt pentru Balul de Aur.

IVAN RAKITIC (Barcelona)

O piesă cheie pentru clubul său, în ciuda faptului că a fost adesea trecută cu vederea pentru lumina reflectoarelor.

Steaua Croației ar fi putut fi Modric, dar Rakitic le-a permis, de asemenea, să stea cu o opoziție superioară dominând mijlocul terenului.

SERGIO RAMOS (Real Madrid)

O figură controversată, dar un lider pe teren și o mentalitate de care orice mare jucător ar tânji. Cupa Mondială a dispărut, pentru a-i oferi coechipierului său Raphael Varane avantajul în ceea ce privește cine a avut anul cel mai bun.

MOHAMED WRONG (Liverpool)

Un an strălucit cu Liverpool, pur și simplu nu a putut înceta să înscrie.

Rănirea din finala Ligii Campionilor îl împiedică probabil să apuce primul său Ballon d & apos; Or.

LUIS SUAREZ (Barcelona)

Puterile sale se pot estompa, dar este încă capabil de strălucire.

Cu 31 de goluri în toate competițiile, măreția lui este uneori trecută cu vederea.

RAPHAEL VARANE (Real Madrid)

Aproape anul perfect pentru club și țară, alăturându-vă clubului exclusivist de jucători pentru a câștiga Liga Campionilor și Cupa Mondială în același sezon.